Autonomia AUTO
Poziom niezależności, samodzielności i odpowiedzialności za wyniki na danym stanowisku.
Uwagi zawierające wskazówki
Autonomia w SFIA odzwierciedla przejście od wykonywania instrukcji do ustalania strategii organizacyjnej. Obejmuje ona:
- pracę pod różnymi poziomami kierownictwa i nadzoru;
- podejmowanie niezależnych decyzji zgodnie z zakresem odpowiedzialności;
- branie odpowiedzialności za działania i ich konsekwencje;
- odpowiednie delegowanie zadań i obowiązków;
- wyznaczanie celów osobistych, zespołowych lub organizacyjnych.
Skuteczna autonomia obejmuje umiejętności podejmowania decyzji, zarządzania sobą i zdolność do równoważenia niezależności z celami organizacyjnymi. Autonomia jest ściśle powiązana z umiejętnościami takimi jak podejmowanie decyzji, przywództwo i planowanie.
W miarę rozwoju i awansu zawodowego poziom autonomii w coraz większym stopniu kształtuje zdolność pracownika do wprowadzania zmian, innowacji i przyczyniania się do sukcesu organizacji. W miarę rozwoju i awansu zawodowego autonomia umożliwia pracownikowi kierowanie inicjatywami i osiąganie celów strategicznych. Na wyższych poziomach pracownicy kształtują swoją rolę i podejmują decyzje, które mają szerszy wpływ na organizację, przy minimalnym nadzorze.
Poziom 1 – Zgodne postępowanie
Postępuje zgodnie z instrukcjami i pracuje pod ścisłym kierownictwem. Otrzymuje szczegółowe instrukcje i wskazówki, a jego praca jest dokładnie sprawdzana.
Poziom 2 – Pomoc
Pracuje pod ścisłym nadzorem. Otrzymuje instrukcje i wskazówki, a jego praca jest regularnie sprawdzana.
Poziom 3 – Stosowanie
Pracuje pod ogólnym kierownictwem w celu wykonania przydzielonych zadań. Otrzymuje wskazówki i pomoc, a jego praca jest weryfikowana na uzgodnionych etapach. W razie potrzeby deleguje rutynowe zadania innym osobom w zespole.
Poziom 4 – Umożliwianie
Pracuje w ramach ogólnych wytycznych i jasno określonych ram odpowiedzialności i rozliczalności. Wykazuje się znaczną odpowiedzialnością i autonomią osobistą.
W razie potrzeby planuje, wyznacza i deleguje zadania innym osobom, zazwyczaj w ramach własnego zespołu.
Poziom 5 – Zapewnianie, doradzanie
Pracuje w ramach ogólnych wytycznych. Samodzielnie inicjuje swoją pracę zgodnie z uzgodnionymi wymogami operacyjnymi i budżetowymi w celu realizacji wyznaczonych celów technicznych lub grupowych. Definiuje zadania i deleguje pracę do zespołów i osób w ramach obszaru odpowiedzialności.
Poziom 6 – Inicjowanie, wpływ
Kieruje decyzjami i strategiami wysokiego szczebla w ramach ogólnych zasad i celów organizacji. Ma zdefiniowane uprawnienia i odpowiedzialność za działania i decyzje w znaczącym obszarze pracy, w tym za aspekty techniczne, finansowe i jakościowe. Deleguje odpowiedzialność za cele operacyjne.
Poziom 7 – Wyznaczanie strategii, inspirowanie, mobilizowanie
Określa wizję i strategię organizacji w ramach nadrzędnych celów biznesowych oraz kieruje nimi. Jest w pełni odpowiedzialny za działania i decyzje podejmowane zarówno przez siebie jak i inne osoby, którym powierzono obowiązki. Deleguje uprawnienia i odpowiedzialność za strategiczne cele biznesowe.