Globalne ramy umiejętności i kompetencji w cyfrowym świecie

Umiejętności

Monitoring wschodzących technologii

Wskazanie nowych i wschodzących technologii, produktów, usług, metod i technik. Ocena ich znaczenia i potencjalnego wpływu (zarówno zagrożeń, jak i możliwości) na czynniki wpływające na działalność, koszty, jakość lub zrównoważony rozwój. Komunikacja na temat wschodzących technologii oraz ich wpływu.

Zarządzanie ciągłością

Oferowanie planowania i wsparcia w zakresie zarządzania ciągłością usług w ramach lub w bliskiej współpracy z funkcjami planującymi ciągłość biznesową całej organizacji. Wskazanie systemów informatycznych, które wspierają krytyczne procesy biznesowe. Ocena ryzyka dla dostępności krytycznych systemów, ich spójności i poufności. Koordynacja planowania, projektowania, testowania i utrzymania procedur oraz planów awaryjnych na wypadek narażenia i utrzymanie uzgodnionych poziomów ciągłości.

Planowanie sieci

Tworzenie i utrzymanie ogólnych planów sieci, obejmujących przekazywanie danych, nagrań, tekstu i obrazu przy wsparciu strategii biznesowej organizacji. Obejmuje udział w tworzeniu umów poziomu usług oraz planowania wszystkich aspektów infrastruktury niezbędnej do zapewnienia usług sieciowych spełniających takie umowy. Fizyczne wdrożenie może obejmować technologie przewodów miedzianych, światłowodowe, bezprzewodowe i inne technologie.

Architektura rozwiązania

Projekt i komunikacja struktur na wysokim poziomie w celu umożliwienia i kierowania projektem i rozwojem zintegrowanych rozwiązań spełniających obecne i przyszłe potrzeby biznesowe. Oprócz komponentów technologicznych architektura rozwiązania obejmuje zmiany usług, procesów, organizacji i modeli pracy. Dostarczanie wszechstronnych wytycznych dotyczących rozwoju i zmiany elementów rozwiązania, aby zapewnić, że uwzględniają one stosowne architektury, strategie, zasady, standardy i praktyki (włączając bezpieczeństwo) oraz że istniejące i planowane elementy rozwiązania pozostają zgodne.

Zarządzanie danymi

Zarządzanie praktykami i procesami w celu zapewnienia bezpieczeństwa, jakości, spójności, bezpieczeństwa i dostępności wszystkich rodzajów danych oraz struktur danych, które tworzą informacje organizacji. Zarządzanie danymi i informacjami we wszystkich postaciach oraz analiza struktury informacji (włączając logiczną analizę taksonomii, danych i metadanych). Rozwój innowacyjnych sposobów zarządzania zasobami informacyjnymi organizacji.

Metody i narzędzia

Definicja, dostosowanie, wdrożenie, ocena, pomiar, automatyzacja i usprawnianie metod i narzędzi w celu wspierania planowania, rozwoju, testowania, obsługi, zarządzania i konserwacji systemów. Zapewnienie przyjęcia i skutecznego stosowania metod i narzędzi w organizacji.

Zarządzanie portfolio

Rozwój i stosowanie systematycznych ram zarządzania do definiowania i dostarczania portfolio programów, projektów i/lub stałych usług wspierających określone strategie i cele biznesowe. Obejmuje wdrożenie strategicznych ocen inwestycji i procesu podejmowania decyzji opartego na wyraźnym zrozumieniu kosztów, ryzyka, wzajemnych zależności oraz wpływu na istniejące działania biznesowe umożliwiające pomiar i obiektywną ocenę potencjalnych zmian oraz korzyści do osiągnięcia. Ustalanie priorytetów wykorzystania zasobów oraz zmian do wdrożenia. Regularny przegląd portfolio. Zarządzanie cyklem życia usług (proponowanych lub w rozwoju), katalogiem usług (w czasie rzeczywistym lub dostępnych do rozwoju) oraz usługami przestarzałymi.

Zarządzanie programem

Wskazanie, planowanie i koordynacja zestawu powiązanych projektów w ramach programu zmiany biznesowej w celu zarządzania wzajemnymi zależnościami i wspierania określonych strategii oraz celów biznesowych. Utrzymanie strategicznego wglądu w zestaw projektów, zapewnienie ram wdrożenia inicjatyw biznesowych lub zmiany na dużą skalę poprzez stworzenie, utrzymanie i komunikowanie wizji wyników programu i powiązanych korzyści. (Wizja oraz środki jej realizacji mogą zmienić się w miarę postępu programu). Ustalenie wymagań biznesowych oraz przełożenie wymagań na plany operacyjne. Ustalenie, monitorowanie i przegląd zakresu programu, kosztów oraz harmonogramu, zasobów programu, wzajemnych zależności i ryzyka programu.

Zarządzanie projektem

Zarządzanie projektami, obejmującymi zazwyczaj (jednak nie wyłącznie) rozwój i wdrożenie procesów biznesowych w celu spełnienia wskazanych potrzeb biznesowych, nabycie i wykorzystanie niezbędnych zasobów i umiejętności w ramach uzgodnionych parametrów dotyczących kosztu, terminu i jakości. Przyjęcie i wdrożenie metodologii zarządzania projektem opartej na kontekście projektu i odpowiedni wybór pomiędzy podejściem prognozowanym (opartym na planie) lub podejściem adaptacyjnym (iteracyjnym/zwinnym).

Obsługa portfolio, programów i projektów

Obsługa i wytyczne w zakresie portfolio, programu i procesów zarządzania projektem, procedur, narzędzi i technik. Obsługa obejmuje definicję portfolio, programów i projektów; porady dotyczące rozwoju, produkcji i utrzymania analiz biznesowych; plany dotyczące czasu, zasobów, kosztów i wyjątków oraz wykorzystanie powiązanych narzędzi i oprogramowania. Uwzględnione jest także śledzenie i raportowanie postępu programu/projektu oraz wydajność, a także zdolność prowadzenia wszystkich aspektów spotkań, warsztatów i dokumentacji dotyczącej portfolio/programu/projektów.

Analizy biznesowe

Metodyczne badania, analizy, przeglądy i dokumentacja wszystkich lub części działalności pod względem celów biznesowych, funkcji i procesów, wykorzystanych informacji oraz danych, na których oparto informacje. Definicja wymagań dotyczących poprawy procesów i systemów, ograniczenia ich kosztów, poprawy zrównoważonego rozwoju oraz oznaczenia ilościowego potencjalnych korzyści biznesowych. Wspólne tworzenie i powtarzanie realnych specyfikacji i kryteriów akceptacji w ramach przygotowań do wdrożenia systemów informacyjnych i komunikacyjnych. Przyjęcie i wdrożenie podejścia analizy biznesowej w oparciu o kontekst pracy i dokonanie odpowiedniego wyboru pomiędzy podejściem prognozowanym (opartym na planie) lub adaptacyjnym (iteracyjnym/zwinnym).

Modelowanie biznesowe

Tworzenie streszczonych lub obejmujących najbardziej istotne kwestie odzwierciedleń sytuacji ze świata realnego, działalności lub scenariuszy gier w przejściowych lub transmediowych aplikacjach, aby ułatwić komunikację oraz zrozumienie istniejących, koncepcyjnych lub proponowanych scenariuszy. Skupione głównie na przedstawieniu procesów, ról, danych, organizacji i czasu. Modele mogą być stosowane do przedstawienia tematu na różnych poziomach szczegółowości i podziału.

Definicja wymagań i zarządzanie

Ujawnienie, analiza, specyfikacja i sprawdzanie wymagań i ograniczeń na poziomie umożliwiającym skuteczny rozwój i obsługę nowego lub zmienionego oprogramowania, systemów, procesów, produktów i usług. Zarządzanie wymaganiami przez cały okres dostawy i operacyjnego cyklu życia oprogramowania, systemu, procesów, produktów i usług. Negocjacje dotyczące kompromisów akceptowalnych dla kluczowych udziałowców oraz mieszczących się w ramach budżetu, wymagań technicznych, ustawowych i innych ograniczeń. Przyjęcie i wdrożenie modeli cyklu życia zarządzania wymaganiami w oparciu o kontekst pracy oraz odpowiedni wybór pomiędzy podejściem prognozowanym / opartym na planie a bardziej adaptacyjnym (iteracyjnym i zwinnym).

Rozwój zdolności organizacyjnych

Zapewnienie przywództwa, porady i wsparcia podczas wdrożenia w celu oceny możliwości organizacyjnych oraz wskazania, ustalania priorytetów i wdrożenia usprawnień. Wybór, przyjęcie i integracja odpowiednich ram branżowych oraz modeli w celu wprowadzenia usprawnień. Systematyczne stosowanie oceny dojrzałości możliwości, danych metrycznych, definicji procesu, zarządzania procesami, powtarzalności i wprowadzenia odpowiednich technik, narzędzi i usprawnionych umiejętności. Zapewnienie zintegrowanego rozwiązania dla osób, procesów i technologii w celu dostawy usprawnionej wydajności organizacyjnej, zgodnie z strategicznymi planami i celami organizacyjnymi. Zakres usprawnień jest organizacyjny, może być także, w razie konieczności, bardzo skoncentrowany, na przykład na rozwoju oprogramowania, rozwoju systemów, dostawy projektu lub usprawnieniu usług.

Projektowanie i wdrożenie organizacji

Planowanie, projektowanie i wdrożenie zintegrowanej struktury i kultury organizacyjnej, włączając środowisko pracy, lokalizacje, profile roli, środki pomiaru wydajności, kompetencje i umiejętności. Ułatwienie wprowadzenia zmian niezbędnych w celu dostosowania się do zmian technologicznych, społecznych, do nowych modeli operacyjnych oraz procesów biznesowych. Wskazanie kluczowych cech wymaganej kultury oraz sposobu jej wdrożenia i wzmocnienia w celu doprowadzenia do poprawy wydajności organizacyjnej.

Testowanie procesów biznesowych

Planowanie, projektowanie, zarządzanie, realizacja i raportowanie w sprawie testów procesów biznesowych oraz oceny przydatności. Zastosowanie umiejętności w zakresie oceny zdefiniowanych procesów pod kątem ergonomii, przydatności i przydatności do określonego celu. Obejmuje syntezę zadań testowych do wykonania (od zestawienia potrzeb użytkownika i specyfikacji interfejsu użytkowniku), projekt programu oceny, wybór przykładowych użytkowników, analizę wydajności oraz przedstawienie wyników zespołowi ds. rozwoju.

Zarządzanie korzyściami

Ustalanie podejścia umożliwiającego prognozowanie, planowanie i monitorowanie pojawiających się korzyści oraz skuteczną realizację zakładanych korzyści. Wskazywanie i wdrażanie działań niezbędnych do optymalizacji wpływu biznesowego na indywidualne i łączne cele. Potwierdzenie osiągnięcia oczekiwanych korzyści.

Zarządzanie rozwojem systemów

Planowanie, ocena i realizacja programów prac rozwojowych systemu zgodnie z celami dotyczącymi terminu, budżetu i jakości. Wskazanie zasobów niezbędnych do rozwoju systemu oraz sposobu zapewnienia zgodności ze skuteczną wydajnością dostaw. Dostosowanie czynności zapewniających rozwój systemów oraz ich realizacja zgodnie z ustalonymi architekturami i standardami. Rozwój strategii komunikacji planów rozwoju przyszłych systemów. Wdrożenie i przyjęcie modeli cyklu życia rozwoju systemów opartych na kontekście pracy i odpowiednim wyborze pomiędzy podejściem prognozowanym (opartym na planie) lub podejściem adaptacyjnym (iteracyjnym/zwinnym).