Projekt doświadczeń użytkownika HCEV
Tworzenie koncepcji projektowych i prototypów dla interakcji użytkownika z produktem, systemem lub usługą oraz doświadczeń z nimi związanych.
Uwagi zawierające wskazówki
Umiejętność ta obejmuje pełen zakres zadań użytkownika, a nie tylko zadania cyfrowe. Umiejętność ta może być stosowana w różnych kontekstach, takich jak m.in. doświadczenia klientów, produkty, usługi, aplikacje, urządzenia, doświadczenia związane z nauką i doświadczenia pracowników.
Działania mogą obejmować między innymi:
- zrozumienie i uwzględnienie celów projektowych, wymagań dotyczących użyteczności i dostępności
- wykorzystanie iteracyjnego procesu projektowania w celu zwiększenia satysfakcji użytkownika poprzez poprawę użyteczności i dostępności
- projektowanie zadań, interakcji i interfejsów cyfrowych i offline
- udoskonalanie projektów na podstawie oceny doświadczeń użytkowników
- przekazywanie informacji o projekcie osobom odpowiedzialnym za projektowanie, opracowanie i wdrażanie produktów, systemów i usług
- tworzenie artefaktów projektowych, takich jak szkice, pomysły, storyboardy, statyczne makiety, dynamiczne i wykonalne prototypy
- opracowywanie alternatywnych projektów i ocenę zalet, wad, ograniczeń i kompromisów.
- Rozważenie i zintegrowanie odpowiedniego projektu wizualnego i elementów brandingowych z projektem doświadczenia użytkownika.
Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.
Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością
Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:
- Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
- Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
- Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.
Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.
Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność
2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Poziom 1
Projekt doświadczeń użytkownika: Poziom 2
Pomaga w tworzeniu elementów doświadczenia użytkownika pod rutynowym nadzorem. Postępuje zgodnie z ustalonymi procedurami i wytycznymi. Pomaga tworzyć i utrzymywać dokumentację.
Projekt doświadczeń użytkownika: Poziom 3
Stosuje standardowe techniki i narzędzia do projektowania interakcji użytkownika z wybranymi komponentami systemu, produktu lub usługi. Weryfikuje cele projektowe i uzgodnione wymagania dotyczące bezpieczeństwa, użyteczności i dostępności. Tworzy artefakty projektowe w celu komunikowania pomysłów. Przyczynia się do ogólnego projektowania doświadczeń użytkownika jako część zespołu. Pomaga w ocenie opcji projektowych i kompromisów. Bierze pod uwagę i konsekwentnie stosuje wytyczne dotyczące projektowania wizualnego i brandingu.
Projekt doświadczeń użytkownika: Poziom 4
Wybiera odpowiednie narzędzia, metody i wzorce projektowe w celu zaprojektowania interakcji użytkownika z produktem, systemem lub usługą. Przekłada koncepcje na wyniki i prototypy w celu uzyskania opinii użytkowników i oceny. Ocenia alternatywne opcje projektowe i rekomenduje projekty, biorąc pod uwagę wymagania dotyczące wydajności, bezpieczeństwa, użyteczności i dostępności. Rozważa i integruje odpowiedni projekt wizualny i elementy brandingu w projektach doświadczeń użytkownika.
Projekt doświadczeń użytkownika: Poziom 5
Planuje i prowadzi działania związane z projektowaniem doświadczeń użytkowników. Zapewnia porady ekspertów i wskazówki wspierające przyjęcie uzgodnionych podejść. Określa podejścia do projektowania doświadczeń użytkowników. Stosuje iteracyjne podejścia w celu szybkiego włączenia informacji zwrotnych od użytkowników lub oceny do projektów. Zapewnia odpowiednie uwzględnienie i integrację elementów wizualnych i brandingowych w projektowaniu doświadczeń użytkowników.
Projekt doświadczeń użytkownika: Poziom 6
Uzyskuje zaangażowanie organizacyjne w strategie zapewniające wymagane doświadczenie użytkownika, użyteczność, dostępność i bezpieczeństwo. Definiuje polityki organizacyjne, standardy i techniki projektowania doświadczeń użytkowników. Planuje i prowadzi działania związane z projektowaniem doświadczeń użytkowników dla strategicznych, dużych lub złożonych programów. Promuje wartość projektowania zorientowanego na użytkownika w całej organizacji.