Globalne ramy umiejętności i kompetencji w cyfrowym świecie

Zarządzanie ofertami/propozycjami BIDM

Zarządzanie przygotowywaniem i składaniem ofert i wniosków dotyczących umów, dotacji, projektów lub usług.

Uwagi zawierające wskazówki

Działania mogą obejmować między innymi:

  • ocena wymagań, warunków i potrzeb klienta istotnych dla propozycji lub oferty
  • opracowywanie i wdrażanie strategii ofert i propozycji, w tym pozycjonowanie konkurencyjne
  • kierowanie multidyscyplinarnymi zespołami w tworzeniu szczegółowych, wysokiej jakości i przekonujących dokumentów ofertowych
  • zarządzanie zespołami ds. ofert i propozycji, zasobami, ryzykiem i kwestiami w całym cyklu życia propozycji
  • nadzorowanie zgodności z wymogami prawnymi, dostępności, klienta i organizacyjnymi
  • koordynowanie zaangażowania interesariuszy, komunikacji i przeglądów/zatwierdzeń wniosków
  • promowanie skutecznych praktyk i innowacyjnych podejść w opracowywaniu propozycji
  • negocjowanie i zamykanie transakcji z klientami i interesariuszami.

Umiejętność ta ma zastosowanie w różnych kontekstach, takich jak organizacje komercyjne ubiegające się o kontrakty i podmioty sektora publicznego poszukujące finansowania. W warunkach komercyjnych kładzie nacisk na konkurencyjne pozycjonowanie i strategie rynkowe. W sektorze publicznym koncentruje się na dostosowaniu do celów polityki i wykazaniu wartości publicznej. Podstawowe działania są spójne w różnych środowiskach.

Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.

Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością

Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...

Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:

  • Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
  • Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
  • Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.

Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.

Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność

3 4 5 6

Zarządzanie ofertami/propozycjami: Poziom 3

Poziom 3 – Stosowanie: Istota poziomu: wykonuje zróżnicowane zadania, czasami złożone i nierutynowe, przy użyciu standardowych metod i procedur. Pracuje pod ogólnym kierownictwem, wykazuje się samodzielnością, zarządza własną pracą i dotrzymuje terminów. Proaktywnie rozwija swoje umiejętności i wpływ w miejscu pracy.

Wspiera opracowywanie ofert, angażując się w analizę dokumentów i przegląd wewnętrzny. Rozumie i analizuje dokumenty ofertowe i wymagania, przygotowując wstępne projekty odpowiedzi, które są zgodne z możliwościami organizacji i potrzebami interesariuszy. Komunikuje się z wewnętrznymi interesariuszami w celu zebrania niezbędnych informacji i wyjaśnienia wymagań dotyczących propozycji. Gwarantuje, że odpowiedzi na oferty spełniają podstawowe standardy zgodności i są zgodne z określonymi wymaganiami i możliwościami organizacyjnymi.

Zarządzanie ofertami/propozycjami: Poziom 4

Poziom 4 – Umożliwianie: Istota poziomu: wykonuje różnorodne złożone działania, pomaga i doradza innym, w razie konieczności deleguje zadania, pracuje samodzielnie pod ogólnym kierownictwem oraz stosuje specjalistyczną wiedzę podczas realizacji celów zespołu.

Kieruje tworzeniem małych i średnich propozycji, integrując analizę techniczną i szerszy kontekst. Koordynuje wysiłki zespołu, kształtuje strukturę wniosku i zajmuje się aspektami finansowymi, w tym budżetowaniem i strategiami cenowymi. Identyfikuje i zarządza ryzykiem związanym z wnioskiem, zapewniając terminową zgodność z oczekiwaniami interesariuszy. Współpracuje z interesariuszami i kształtuje strukturę i treść propozycji na podstawie dogłębnych dyskusji i informacji zwrotnych.

Zarządzanie ofertami/propozycjami: Poziom 5

Poziom 5 – Zapewnianie, doradzanie: Istota poziomu: zapewnia autorytatywne wytyczne w swojej dziedzinie i pracuje w ramach ogólnych wytycznych. Odpowiada za dostarczanie istotnych wyników pracy, od analizy przez wykonanie po ocenę.

Kieruje formułowaniem i realizacją istotnych wniosków, zarządzając procesem od wstępnej oceny do ostatecznego złożenia. Nadzoruje istotne propozycje, dostosowując je do strategii organizacyjnych i zarządzając procesem od ich powstania do złożenia. Współpracuje z interesariuszami wysokiego szczebla, negocjuje z kluczowymi interesariuszami i zapewnia korzystne partnerstwa. Udoskonala i optymalizuje proces opracowywania wniosków pod kątem wydajności i skuteczności.

Zarządzanie ofertami/propozycjami: Poziom 6

Poziom 6 – Inicjowanie, wpływ: Istota poziomu: ma znaczący wpływ na organizację, podejmuje decyzje wysokiego szczebla, opracowuje zasady, demonstruje przywództwo, promuje współpracę organizacyjną i przyjmuje na siebie odpowiedzialność w kluczowych obszarach.

Kieruje głównymi inicjatywami dotyczącymi wniosków, opracowując strategie zaangażowania i promując doskonałość w zakresie praktyk związanych z wnioskami w całej organizacji. Wpływa na politykę i strategie organizacyjne w zakresie zarządzania propozycjami, ustanawiając standardy i oczekiwania.