Inżynieria cyklu życia systemów i oprogramowania SLEN
Ustanowienie i wdrożenie środowiska do rozwoju, ciągłe doskonalenie i bezpieczna obsługa produktów i usług w zakresie oprogramowania i systemów.
Uwagi zawierające wskazówki
Umiejętność ta jest związana z interdyscyplinarnym podejściem do rozwoju i eksploatacji produktów i usług związanych z oprogramowaniem i systemami w pełnym cyklu życia. Zazwyczaj – choć nie zawsze – oznaczana takimi terminami, jak: DevOps, DevSecOps, inżynieria niezawodności witryny, inżynieria produktywności deweloperów.
Działania obejmują między innymi:
- opracowanie ram wspierających w postaci metod, procedur, technik, narzędzi i osób o wymaganych umiejętnościach, wiedzy i kompetencjach
- wdrażanie i korzystanie z tego środowiska przez osoby i zespoły odpowiedzialne za całość inżynierii cyklu życia systemów i oprogramowania
- budowanie powtarzalnych i niezawodnych zdolności poprzez proces prób, informacji zwrotnych, nauki i ciągłej ewolucji
- budowanie powtarzalnych i niezawodnych zdolności poprzez proces prób, informacji zwrotnych, nauki i ciągłą ewolucję
- dostosowanie praktyk roboczych do potrzeb konkretnych produktów i usług
- definiowanie, kontrolowanie i ulepszanie procesów cyklu życia oprogramowania
- budowanie w zakresie zarządzania ryzykiem, jakości, bezpieczeństwa, prywatności i ochrony
- maksymalizacja automatyzacji działań
- ustanowienie architektury oprogramowania i zasad projektowania w celu umożliwienia pożądanych procesów cyklu życia
- koncentrowanie się na misji, wartości i klientach
- stworzenie kultury współpracy, nauki, zarządzania wiedzą, dostosowania i odporności
- przyjmowanie i integrowanie odpowiednich ram branżowych w celu kierowania usprawnieniami.
Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność
4 | 5 | 6 | 7 |
Inżynieria cyklu życia systemów i oprogramowania: Poziomy 1-3
Ta umiejętność nie jest zazwyczaj obserwowana ani praktykowana na tych poziomach odpowiedzialności i rozliczalności.
Inżynieria cyklu życia systemów i oprogramowania: Poziom 4
Pozyskuje wymagania dla systemów i praktyk roboczych cyklu życia oprogramowania oraz automatyzacji. Przygotowuje opcje projektowe dla środowiska pracy w zakresie metod, procedur, technik, narzędzi i ludzi. Wybiera systemy i praktyki robocze cyklu życia oprogramowania dla komponentów oprogramowania i mikroserwisów. Wdraża automatyzację w celu osiągnięcia dobrze zaprojektowanych i bezpiecznych rezultatów.
Inżynieria cyklu życia systemów i oprogramowania: Poziom 5
Współpracuje z osobami odpowiedzialnymi za bieżące zarządzanie systemami i cyklem życia oprogramowania w celu wyboru, przyjęcia i dostosowania praktyk roboczych. Wspiera wdrażanie środowiska pracy dla systemów i praktyk roboczych związanych z cyklem życia oprogramowania. Przekazuje efektywne informacje zwrotne, aby zachęcić osoby i zespoły odpowiedzialne za systemy i praktyki robocze cyklu życia oprogramowania do rozwoju. Udziela wskazówek i przedstawia sugestie w celu wspierania ciągłego doskonalenia i podejścia do nauki. Przyczynia się do identyfikacji nowych dziedzin w organizacji, w których można zastosować praktyki pracy nad systemami i cyklem życia oprogramowania.
Inżynieria cyklu życia systemów i oprogramowania: Poziom 6
Uzyskuje zaangażowanie organizacji w strategie dostarczania systemów i praktyk roboczych cyklu życia oprogramowania, aby osiągnąć cele biznesowe. Współpracuje z innymi w celu zintegrowania polityk organizacyjnych, standardów i technik w całym cyklu życia oprogramowania i systemów. Opracowuje i wdraża środowisko pracy wspierające systemy i praktyki cyklu życia oprogramowania dla strategicznych, dużych i złożonych produktów i usług. Prowadzi działania mające na celu zarządzanie ryzykiem związanym z systemami i praktykami roboczego cyklu życia oprogramowania. Planuje ewaluację lub ocenę systemów i praktyk roboczych cyklu życia oprogramowania i zarządza nimi.
Inżynieria cyklu życia systemów i oprogramowania: Poziom 7
Przedstawia i prowadzi praktyki pracy w zakresie systemów i cyklu życia oprogramowania na najwyższym szczeblu organizacji. Identyfikuje możliwości innowacji w systemach i praktykach roboczych cyklu życia oprogramowania w celu osiągnięcia celów i zadań organizacji. Kieruje niezbędnymi zmianami kulturowymi i środowiskowymi oraz informuje o korzyściach wszystkich udziałowców. Nadzoruje jakość wykonywanej pracy i dostarcza wymierne korzyści biznesowe.