Globalne ramy umiejętności i kompetencji w cyfrowym świecie

Zarządzanie wydajnością CPMG

Zapewnianie, aby komponenty usług miały pojemność i wydajność, która sprosta bieżącym i planowanym potrzebom biznesowym.

Uwagi zawierające wskazówki

Komponenty usług obejmują m.in. sprzęt, oprogramowanie, zasoby sieciowe i oprogramowanie/infrastrukturę jako usługę.

Działania mogą obejmować między innymi:

  • planowanie, projektowanie i zarządzanie zdolnością, wydajnością, funkcjonalnością i trwałością komponentów usług w celu spełnienia potrzeb biznesowych
  • stosowanie informacji opartych na danych do modelowania długoterminowych zmian i krótkoterminowych wahań poziomu wydajności wymaganego do realizacji usługi 
  • wdrażanie praktyk zarządzania pojemnością w celu wsparcia usług opartych na chmurze i zapewnienia elastycznej i skalowalnej pojemności
  • wdrażanie technik kontroli popytu oraz dodawania/redukcji zdolności produkcyjnych w sposób efektywny kosztowo i terminowy, aby sprostać zmianom popytu.
  • ścisła współpraca z innymi procesami i zespołami w celu zapewnienia całościowego podejścia do zarządzania wydajnością
  • uwzględnianie czynników zewnętrznych, takich jak wymogi regulacyjne i trendy rynkowe, podczas planowania i zarządzania wydajnością
  • ciągłe monitorowanie i optymalizacja wykorzystania zasobów w celu zidentyfikowania możliwości obniżenia kosztów i zapewnienia efektywnego wykorzystania zasobów

Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.

Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością

Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...

Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:

  • Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
  • Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
  • Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.

Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.

Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność

2 3 4 5 6

Zarządzanie wydajnością: Poziom 2

Poziom 2 – Pomoc: Istota poziomu: zapewnia pomoc innym, pracuje pod rutynowym nadzorem i wykorzystuje swoją dyskrecję do rozwiązywania rutynowych problemów. Aktywnie uczy się poprzez szkolenia i doświadczenia w miejscu pracy.

Pomaga w monitorowaniu zdolności i wydajności komponentów usług pod rutynowymi wskazówkami i nadzorem. Gromadzi i raportuje dane dotyczące wykorzystania zasobów i wskaźników wydajności. Wspiera wdrażanie procedur i praktyk zarządzania wydajnością.

Zarządzanie wydajnością: Poziom 3

Poziom 3 – Stosowanie: Istota poziomu: wykonuje zróżnicowane zadania, czasami złożone i nierutynowe, przy użyciu standardowych metod i procedur. Pracuje pod ogólnym kierownictwem, wykazuje się samodzielnością, zarządza własną pracą i dotrzymuje terminów. Proaktywnie rozwija swoje umiejętności i wpływ w miejscu pracy.

Monitoruje przepustowość i wydajność komponentów usług, identyfikując potencjalne problemy i eskalując je w razie potrzeby. Stosuje standardowe procedury zarządzania popytem i wydajnością. Uczestniczy w modelowaniu i prognozowaniu wydajności, dostarczając dane wejściowe i zalecenia. Wspiera wdrażanie narzędzi i technik zarządzania wydajnością.

Zarządzanie wydajnością: Poziom 4

Poziom 4 – Umożliwianie: Istota poziomu: wykonuje różnorodne złożone działania, pomaga i doradza innym, w razie konieczności deleguje zadania, pracuje samodzielnie pod ogólnym kierownictwem oraz stosuje specjalistyczną wiedzę podczas realizacji celów zespołu.

Monitoruje wydajność elementu usługi i zapoczątkowuje działania w celu rozwiązania wszelkich niedoborów dotyczących uzgodnionych procedur. Stosuje techniki w celu kontrolowania zapotrzebowania na daną usługę lub zasób. Przyczynia się do modelowania lub planowania wydajności, wykorzystując wnioski oparte na danych. Wspiera projektowanie wydajności elementu usługi.

Zarządzanie wydajnością: Poziom 5

Poziom 5 – Zapewnianie, doradzanie: Istota poziomu: zapewnia autorytatywne wytyczne w swojej dziedzinie i pracuje w ramach ogólnych wytycznych. Odpowiada za dostarczanie istotnych wyników pracy, od analizy przez wykonanie po ocenę.

Zarządza czynnościami modelowania i prognozowania wydajności, wykorzystując wnioski oparte na danych. Proaktywnie przegląda informacje powiązane z umowami dot. poziomu usług w celu wskazania wszelkich problemów dotyczących wydajności i określa wszelkie niezbędne zmiany. Zapewnia porady wspierające projektowanie elementów usługi, włączając projektowanie elastycznej i skalowalnej wydajności. Współpracuje z przedstawicielami firmy podczas uzgadniania i wdrażania krótkoterminowych i średnioterminowych modyfikacji wydajności. Sporządza wersje próbne i utrzymuje standardy i procedury w celu zarządzania wydajnością elementu usługi.

Zarządzanie wydajnością: Poziom 6

Poziom 6 – Inicjowanie, wpływ: Istota poziomu: ma znaczący wpływ na organizację, podejmuje decyzje wysokiego szczebla, opracowuje zasady, demonstruje przywództwo, promuje współpracę organizacyjną i przyjmuje na siebie odpowiedzialność w kluczowych obszarach.

Kieruje opracowywaniem i wdrażaniem polityki i strategii zarządzania wydajnością i wydajnością w celu zaspokojenia potrzeb biznesowych. Kieruje modelowaniem i prognozowaniem wydajności w cyklu planowania lub budżetowania organizacji, wykorzystując wiedzę opartą na danych. Bierze pod uwagę czynniki zewnętrzne i trendy branżowe. Gwarantuje, że zasady i standardy zarządzania wydajnością są odpowiednie do celu, aktualne i poprawnie wdrożone. Dąży do ciągłego doskonalenia praktyk zarządzania wydajnością, koncentrując się na efektywności kosztowej i optymalizacji zasobów. Weryfikuje nowe propozycje biznesowe i zapewnia specjalistyczne doradztwo w kwestiach wydajności.