Zarządzanie dostawcami SUPP
Dostosowanie celów i działań organizacji w zakresie wyników dostawcy do strategii i planów sourcingowych, równoważenia kosztów, wydajności i jakości usług.
Uwagi zawierające wskazówki
Działania mogą obejmować między innymi:
- tworzenie relacji roboczych opartych na współpracy, zaufaniu i otwartej komunikacji
- zachęcanie do wspólnych innowacji i poprawy usług z dostawcami
- proaktywne komunikowanie się z dostawcami dla obopólnej korzyści w celu rozwiązywania zdarzeń operacyjnych, problemów, słabych wyników i innych źródeł konfliktów
- wdrożenie jasnych ścieżek eskalacji w celu omawiania i rozwiązywania problemów
- zarządzanie wydajnością i ryzykiem w odniesieniu do wielu dostawców (wewnętrznych i zewnętrznych) z wykorzystaniem zestawu uzgodnionych metryk
- zapewnienie zgodności z prawodawstwem
- zarządzanie działalnością handlową i zarządzanie łańcuchem dostaw
- zarządzanie ryzykiem związanym z bezpieczeństwem, ciągłością i integralnością dostaw
- włączanie praktyk zarządzania dostawcami dostosowanych do usług w chmurze
- wdrażanie zasad wyboru dostawców i analizy porównawczej wyników dostawców.
Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.
Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością
Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:
- Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
- Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
- Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.
Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.
Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Poziom 1
Zarządzanie dostawcami: Poziom 2
Pomaga podczas gromadzenia i sporządzania raportów danych na temat wydajności dostawców. Pomaga podczas rutynowej codziennej komunikacji między organizacją a dostawcami.
Zarządzanie dostawcami: Poziom 3
Stanowi rutynowy punkt kontaktu między organizacją a dostawcami. Wspiera rozwiązywanie zdarzeń, problemów lub niezadowalających wyników dostawców. Gromadzi i sporządza raporty danych na temat wydajności dostawców.
Zarządzanie dostawcami: Poziom 4
Gromadzi dane na temat wydajności dostawców oraz bada problemy. Monitoruje i sporządza raporty na temat jakości dostawców, satysfakcji klienta, przestrzegania wymagań dotyczących bezpieczeństwa oraz rynku. Sprawdza, czy wydajność dostawców jest zgodna z warunkami umowy. Proaktywnie angażuje się i współpracuje z dostawcami w celu rozwiązania zdarzeń, problemów lub niezadowalających wyników. Wdraża inicjatywy i programy poprawy usług związanych z zarządzaniem dostawcami.
Zarządzanie dostawcami: Poziom 5
Zarządza dostawcami w celu spełnienia kluczowych wskaźników wydajności i uzgodnionych celów. Zarządza relacjami operacyjnymi między dostawcami i gwarantuje wykrywanie potencjalnych sporów oraz ich rozwiązanie. Przeprowadza analizę porównawczą i korzysta z danych dotyczących wyników dostawców w celu zapewnienia właściwego monitorowania wyników i ich regularnej oceny. Korzysta z doświadczenia dostawców, aby wspierać i informować strategie rozwoju. Zarządza wdrożeniem działań na rzecz poprawy usług dostawców. Wskazuje ograniczenia i możliwości podczas negocjowania lub ponownej negocjacji umów.
Zarządzanie dostawcami: Poziom 6
Opracowuje zasady organizacyjne, standardy i wytyczne w celu zapewnienia skutecznego zarządzania dostawcami w całym zintegrowanym łańcuchu dostaw. Definiuje podejście do komunikacji handlowej i zarządzania relacjami z dostawcami. Tworzy pozytywne i efektywne środowisko pracy z dostawcami dla obopólnych korzyści. Gwarantuje, że istnieją zasoby i narzędzia do przeprowadzania benchmarkingu. Dokonuje przeglądu analiz dostawców i ocenia efektywność w całym łańcuchu dostaw. Zarządza ryzykiem i zapewnia jakość usług świadczonych przez dostawców.
Zarządzanie dostawcami: Poziom 7
Określa ogólną strategię zarządzania dostawcami, obejmującą skuteczne zarządzanie i relacje operacyjne na wszystkich poziomach. Prowadzi współpracę z dostawcami. Dostosowuje wydajność dostawców i zarządzanie relacjami z nimi do celów biznesowych i strategii zaopatrzenia. Ustanawia ramy zarządzania dostawcami i monitorowania usług. Zapewnia wartość handlową kontraktów i reprezentuje organizację w istotnych sporach z dostawcami.