Zarządzanie produktem PROD Beta
(modified)
Zarządzanie i rozwijanie produktów lub usług przez cały cykl ich życia, od momentu powstania, poprzez wzrost, dojrzałość i spadek, aż po wycofanie.
Polskie tłumaczenie SFIA 9: Wersja Beta
SFIA 9 w języku angielskim jest już dostępna.
- To jest wersja beta SFIA 9 w języku polskim.
-
Stworzyliśmy ją za pomocą platformy Phrase Localization Platform, łącząc:
- Przetłumaczoną zawartość z SFIA 8
- Wkład od 7 wiodących dostawców tłumaczeń maszynowych
- Zaktualizujemy to tłumaczenie po przeglądzie i kontroli jakości.
- Prosimy o kontakt, jeśli zauważą Państwo jakiekolwiek błędy lub mają pytania.
Uwaga: Chociaż tłumaczenie maszynowe pomaga w tworzeniu wstępnych wersji, profesjonalna weryfikacja zapewnia dokładność i język odpowiedni do kontekstu.
Uwagi zawierające wskazówki
(modified)
Działania mogą obejmować między innymi:
- wykorzystywanie badań rynku i/lub użytkowników do opracowywania strategii produktowych
- definiowanie wizji produktu, strategii i planów działania dostosowanych do celów organizacyjnych
- opracowywanie i wdrażanie strategii i taktyk w zakresie ustalania cen i opłat w oparciu o analizę konkurencji, analizę kosztów i spostrzeżenia klientów
- współpraca z wielofunkcyjnymi zespołami w celu opracowywania, uruchamiania i zarządzania produktami w całym ich cyklu życia
- zarządzanie cyklem życia produktu i ciągłe ulepszanie produktów w oparciu o dane i informacje zwrotne
- monitorowanie wydajności produktów, trendów rynkowych i działań konkurencji
- stosowanie zasad zarządzania produktem zarówno do produktów wewnętrznych, jak i skierowanych do klientów.
W przypadku produktów skierowanych do klientów (w tym rządowych usług cyfrowych i produktów komercyjnych), koncentrując się na takich miarach, jak potrzeby klientów, jakość usług, cele sektora publicznego, przychody, rentowność i zwrot kosztów.
W przypadku produktów wewnętrznych, koncentrując się na potrzebach użytkowników, wydajności operacyjnej i wartości biznesowej.
Cykl życia produktu zazwyczaj obejmuje etapy od powstania przez wzrost, dojrzałość, spadek aż do wycofania z rynku. Zastosowany model cyklu życia rozwoju produktu będzie oparty na kontekście pracy i może być wybrany spośród podejść predykcyjnych (opartych na planie) lub adaptacyjnych (iteracyjnych/zwinnych).
Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.
Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością
Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:
- Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
- Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
- Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.
Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.
Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność
2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Poziom 1
Zarządzanie produktem: Poziom 2
(new)
Pomaga w zadaniach związanych z zarządzaniem produktem pod rutynowym nadzorem. Pomaga tworzyć i selekcjonować treści wspierające korzystanie z produktu. Pomaga w monitorowaniu wyników i informacji zwrotnych z działań związanych z produktem. Wspiera rozwiązywanie problemów poprzez gromadzenie i raportowanie informacji zwrotnych i danych dotyczących użytkowania.
Zarządzanie produktem: Poziom 3
(modified)
Tworzy i nadzoruje różne treści wspierające przyjęcie i korzystanie z produktów lub usług. Monitoruje wyniki i informacje zwrotne z kampanii produktowych. Stosuje standardowe techniki i narzędzia do przeprowadzania analiz i monitorowania wydajności określonych produktów. Wspiera rozwiązywanie problemów, rozwiązuje problemy i działa w oparciu o informacje zwrotne dotyczące używanych produktów.
Zarządzanie produktem: Poziom 4
(modified)
Zarządza jednym lub kilkoma produktami lub usługami o niższej wartości. Ustala priorytety wymagań produktowych i opracowuje mapy drogowe produktów. Odpowiada za zaległości produktowe. Zarządza elementami cyklu życia produktu, aby spełnić potrzeby klientów/użytkowników i osiągnąć cele finansowe lub inne. Wykorzystuje spostrzeżenia z badań rynku i/lub użytkowników, informacje zwrotne, opinie ekspertów i dane dotyczące użytkowania, aby zrozumieć potrzeby i możliwości. Ułatwia absorpcję produktów poprzez opracowywanie treści, wspieranie i ocenę kampanii oraz monitorowanie wydajności produktu. Przeprowadza testy produktów i wprowadza je na rynek.
Zarządzanie produktem: Poziom 5
(modified)
Zarządza pełnym cyklem życia produktu w celu spełnienia potrzeb klienta/użytkownika i osiągnięcia celów. Wybiera i dostosowuje odpowiednie metody, narzędzia i techniki rozwoju produktu. Wykorzystuje spostrzeżenia z badań rynku i/lub użytkowników, informacje zwrotne i dane dotyczące użytkowania, aby zrozumieć potrzeby i możliwości. Rozwija propozycje produktów i określa pozycjonowanie oraz warianty dla różnych segmentów. Ustala priorytety wymagań i opracowuje mapy drogowe produktów. Koordynuje testy klientów, wprowadzanie produktów na rynek oraz wspiera komunikację i szkolenia. Dostosowuje produkty w oparciu o zmieniające się potrzeby klientów/użytkowników oraz tworzy plany przejścia na emeryturę i plany przejściowe.
Zarządzanie produktem: Poziom 6
(modified)
Nadzoruje portfolio produktów i usług organizacji oraz dostarczanie wartości dla klienta i/lub satysfakcji użytkownika. Tworzy ramy zarządzania cyklem życia produktu dla wewnętrznych i zewnętrznych klientów i użytkowników. Promuje wartość zasad zarządzania produktem i odpowiednich modeli rozwoju produktu. Dostosowuje cele zarządzania produktem do celów biznesowych i autoryzuje wybór i planowanie wszystkich działań związanych z zarządzaniem produktem. Inicjuje tworzenie nowych produktów i usług. Identyfikuje, w jaki sposób rozwój nowych produktów lub dostosowanie istniejących produktów może stworzyć nowe możliwości.