Globalne ramy umiejętności i kompetencji w cyfrowym świecie

Zarządzanie jakością QUMG

Definiowanie i stosowanie ram zarządzania procesami i praktykami pracy w celu osiągnięcia celów jakościowych organizacji.

Uwagi zawierające wskazówki

Zarządzanie jakością obejmuje opracowywanie i stosowanie ram zarządzania procesami i praktykami pracy w celu osiągnięcia celów jakościowych organizacji. 

Działania mogą obejmować między innymi:

  • ustanowienie systemu zarządzania jakością i promowanie kultury jakości;
  • opracowywanie i utrzymywanie standardów i procedur jakości;
  • stosowanie technik monitorowania i poprawy jakości dowolnego aspektu funkcji, procesów, produktów, usług lub danych
  • udzielanie porad w zakresie stosowania właściwych technik zarządzania jakością
  • osiągnięcie i utrzymanie zgodności ze standardami krajowymi i międzynarodowymi oraz z polityką wewnętrzną;
  • opracowywanie i wdrażanie wskaźników jakości i kluczowych wskaźników wydajności (KPI);
  • ułatwianie działań na rzecz ciągłego doskonalenia;
  • integrowanie praktyk zarządzania jakością z innymi systemami zarządzania (np. środowiskiem, zdrowiem i bezpieczeństwem).

Standardy wewnętrzne lub zewnętrzne są zazwyczaj związane z takimi obszarami, jak – między innymi – jakość, usługi, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo.

Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.

Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością

Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...

Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:

  • Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
  • Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
  • Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.

Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.

Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność

2 3 4 5 6 7

Zarządzanie jakością: Poziom 2

Poziom 2 – Pomoc: Istota poziomu: zapewnia pomoc innym, pracuje pod rutynowym nadzorem i wykorzystuje swoją dyskrecję do rozwiązywania rutynowych problemów. Aktywnie uczy się poprzez szkolenia i doświadczenia w miejscu pracy.

Pomaga w zadaniach związanych z zarządzaniem jakością pod rutynowym nadzorem. Wspiera rozwój, utrzymanie i dystrybucję standardów jakości. Pomaga dokumentować i śledzić aktualizacje procesów i standardów zarządzania jakością.

Zarządzanie jakością: Poziom 3

Poziom 3 – Stosowanie: Istota poziomu: wykonuje zróżnicowane zadania, czasami złożone i nierutynowe, przy użyciu standardowych metod i procedur. Pracuje pod ogólnym kierownictwem, wykazuje się samodzielnością, zarządza własną pracą i dotrzymuje terminów. Proaktywnie rozwija swoje umiejętności i wpływ w miejscu pracy.

Stosuje odpowiednie metody i systematyczne podejście do rozwoju, utrzymania, kontroli i dystrybucji standardów jakości i ochrony środowiska. Wprowadza zmiany techniczne i kontroluje aktualizacje i rozpowszechnianie standardów jakości. Rozpowszechnia nowe i zmienione standardy.

Zarządzanie jakością: Poziom 4

Poziom 4 – Umożliwianie: Istota poziomu: wykonuje różnorodne złożone działania, pomaga i doradza innym, w razie konieczności deleguje zadania, pracuje samodzielnie pod ogólnym kierownictwem oraz stosuje specjalistyczną wiedzę podczas realizacji celów zespołu.

Pomaga w rozwoju nowych lub usprawnionych praktyk oraz procesów lub standardów organizacyjnych. Wspiera projekty, funkcje lub zespoły podczas planowania zarządzania jakością w ich obszarze odpowiedzialności. Umożliwia wprowadzenie miejscowych usprawnień do systemu jakości lub usług.

Zarządzanie jakością: Poziom 5

Poziom 5 – Zapewnianie, doradzanie: Istota poziomu: zapewnia autorytatywne wytyczne w swojej dziedzinie i pracuje w ramach ogólnych wytycznych. Odpowiada za dostarczanie istotnych wyników pracy, od analizy przez wykonanie po ocenę.

Gwarantuje, że projekty, zespoły i funkcje mają odpowiednie praktyki i spełniają wymagane poziomy jakości w organizacji. Doradza w zakresie zastosowania odpowiednich technik i standardów zarządzania jakością. Ustala obszary, w których należy zmienić istniejące procesy na podstawie analizy ustaleń audytu. Umożliwia wprowadzanie usprawnień procesów, zmieniając podejścia i praktyki pracy, zazwyczaj przy użyciu uznawanych modeli. Ponosi odpowiedzialność za kontrolowanie aktualizowania i rozpowszechniania standardów organizacyjnych.

Zarządzanie jakością: Poziom 6

Poziom 6 – Inicjowanie, wpływ: Istota poziomu: ma znaczący wpływ na organizację, podejmuje decyzje wysokiego szczebla, opracowuje zasady, demonstruje przywództwo, promuje współpracę organizacyjną i przyjmuje na siebie odpowiedzialność w kluczowych obszarach.

Osiąga i utrzymuje zgodność ze standardami krajowymi i międzynarodowymi. Wyznacza priorytetowe obszary do poprawy jakości, uwzględniając strategię, cele biznesowe i rezultaty audytów wewnętrznych i zewnętrznych. Zapoczątkowuje stosowanie odpowiednich technik zarządzania jakością w tych obszarach. Wprowadza usprawnienia do procesów, zmieniając podejścia i praktyki pracy, korzystając zazwyczaj z uznanych modeli. Wskazuje i planuje systematyczne działania naprawcze, aby zmniejszyć liczbę błędów i poprawić jakość systemów i usług.

Zarządzanie jakością: Poziom 7

Poziom 7 – Wyznaczanie strategii, inspirowanie, mobilizowanie: Istota poziomu: działa na najwyższym szczeblu organizacyjnym, określa ogólną wizję i strategię organizacyjną oraz przyjmuje odpowiedzialność za ogólny sukces.

Wyznacza strategię jakości i zapewnia jej przestrzeganie przez kierownictwo wykonawcze. Opracowuje zasady do zatwierdzenia i przyjęcia przez kierownictwo organizacji. Gwarantuje, że istnieją odpowiednie technologie, procedury i zasoby wspierające system jakości. Planuje i monitoruje działanie systemu zarządzania jakością oraz harmonogram wewnętrznego audytu jakości. Określa, w jakim stopniu polityka jakości i systemy jakości spełniają potrzeby organizacji, i w razie potrzeby dokonuje ich przeglądu.