Globalne ramy umiejętności i kompetencji w cyfrowym świecie

Obsługa systemu certyfikacji CSOP

Projektowanie, opracowywanie i obsługa systemów certyfikacji, akredytacji i poświadczeń, w tym cyfrowych poświadczeń lub odznak.

Uwagi zawierające wskazówki

Ogólnym celem certyfikacji dla osób fizycznych jest uznanie ich kompetencji do wykonywania określonego zadania lub pracy lub określenie, czy spełniły one określone kryteria wiedzy.

Wiedza i kompetencje to pojęcia odrębne i nie należy ich mylić. Jednostka certyfikująca jest odpowiedzialna za zagwarantowanie, że tylko osoby, które wykażą się kompetencjami, otrzymają certyfikację.
Certyfikacja osób fizycznych zapewnia wartość poprzez budowanie zaufania publicznego. Zaufanie to opiera się na ważnej ocenie kompetencji przez stronę trzecią, która jest potwierdzana w określonych odstępach czasu. Jednostka certyfikująca musi działać odpowiedzialnie, aby zapewnić zainteresowanym stronom zaufanie do jej kompetencji, bezstronności i uczciwości.

Działania mogą obejmować między innymi:

  • sprawdzanie, na żądanie, czy dana osoba posiada ważny certyfikat i zakres tego certyfikatu, z wyjątkiem przypadków, w których obowiązują ograniczenia prawne
  • dokumentowanie polityk i procedur bezpieczeństwa, w tym umów o zachowaniu poufności lub innych środków zapobiegających ujawnieniu poufnych materiałów egzaminacyjnych lub zaangażowaniu w nieuczciwe praktyki
  • wdrożenie procedur dla certyfikowanych osób w celu informowania jednostki certyfikującej o wszelkich zmianach, które mogłyby wpłynąć na ich zdolność do dalszego spełniania wymogów certyfikacyjnych.

Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.

Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością

Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...

Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:

  • Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
  • Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
  • Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.

Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.

Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność

2 3 4 5 6

Obsługa systemu certyfikacji: Poziom 2

Poziom 2 – Pomoc: Istota poziomu: zapewnia pomoc innym, pracuje pod rutynowym nadzorem i wykorzystuje swoją dyskrecję do rozwiązywania rutynowych problemów. Aktywnie uczy się poprzez szkolenia i doświadczenia w miejscu pracy.

Przetwarza wnioski o certyfikację. Rejestruje skargi. Pomaga w przygotowaniu i organizacji materiałów uwierzytelniających. Wspiera tworzenie i utrzymywanie poświadczeń lub certyfikatów oraz pomaga w rozwiązywaniu rutynowych problemów podczas cyklu życia certyfikacji.

Obsługa systemu certyfikacji: Poziom 3

Poziom 3 – Stosowanie: Istota poziomu: wykonuje zróżnicowane zadania, czasami złożone i nierutynowe, przy użyciu standardowych metod i procedur. Pracuje pod ogólnym kierownictwem, wykazuje się samodzielnością, zarządza własną pracą i dotrzymuje terminów. Proaktywnie rozwija swoje umiejętności i wpływ w miejscu pracy.

Wydaje certyfikaty lub poświadczenia oraz prowadzi i przechowuje dokumentację certyfikacyjną. Zawiera informacje na temat systemu certyfikacji i ogólny opis procesu certyfikacji. Projektuje, tworzy, rozwija, dostosowuje i utrzymuje poświadczenia lub certyfikaty. Odpowiada na wnioski o udzielenie informacji publicznej. Analizuje i podejmuje działania w związku ze skargami lub problemami.

Obsługa systemu certyfikacji: Poziom 4

Poziom 4 – Umożliwianie: Istota poziomu: wykonuje różnorodne złożone działania, pomaga i doradza innym, w razie konieczności deleguje zadania, pracuje samodzielnie pod ogólnym kierownictwem oraz stosuje specjalistyczną wiedzę podczas realizacji celów zespołu.

Dokumentuje instrukcje dla całego personelu zaangażowanego w certyfikację, w tym prawnie wykonalne umowy z wszelkimi stronami trzecimi zaangażowanymi w proces. Identyfikuje zagrożenia dla bezstronności poprzez analizowanie, łagodzenie lub eliminowanie potencjalnych konfliktów interesów wynikających z działań certyfikacyjnych. Wdraża procedury certyfikacji osób do prowadzenia szkoleń. Określa zasadność skarg i wszelkie wymagane działania naprawcze.

Obsługa systemu certyfikacji: Poziom 5

Poziom 5 – Zapewnianie, doradzanie: Istota poziomu: zapewnia autorytatywne wytyczne w swojej dziedzinie i pracuje w ramach ogólnych wytycznych. Odpowiada za dostarczanie istotnych wyników pracy, od analizy przez wykonanie po ocenę.

Definiuje system certyfikacji lub akredytacji, w tym strukturę organizacyjną, obowiązki, zakres odpowiedzialności i uprawnienia. Określa kompetencje niezbędne do pełnienia funkcji certyfikacyjnych. Opracowuje i wdraża proces wyboru i zatwierdzania egzaminatorów lub asesorów. Monitoruje wyniki i oceny oraz uzgadnia działania naprawcze. Planuje i zapewnia odpowiednie pomieszczenia, sprzęt i zasoby. Dokumentuje politykę i procedury dotyczące utrzymywania i udostępniania informacji, w tym uwzględnia wszelkie umowy prawne dotyczące poufności.

Obsługa systemu certyfikacji: Poziom 6

Poziom 6 – Inicjowanie, wpływ: Istota poziomu: ma znaczący wpływ na organizację, podejmuje decyzje wysokiego szczebla, opracowuje zasady, demonstruje przywództwo, promuje współpracę organizacyjną i przyjmuje na siebie odpowiedzialność w kluczowych obszarach.

Określa zasady i standardy funkcjonowania systemu certyfikacji, w tym podział obowiązków i zapewnienie bezstronności. Opracowuje i utrzymuje opis kodeksu etyki i wymaganych praktyk zawodowych. Dostosowuje systemy certyfikacji do odpowiednich standardów zewnętrznych i ram takich jak SFIA i sprawdzone praktyki branżowe. Uzyskuje zatwierdzenie od właścicieli systemów akredytacji lub organów zarządzających.