Testy funkcjonalne TEST
Ocena określonych lub nieokreślonych wymagań funkcjonalnych i cech produktów, systemów i usług poprzez badanie i testowanie.
Uwagi zawierające wskazówki
Testy funkcjonalne weryfikują, czy systemy, komponenty i interfejsy zapewniają określoną funkcjonalność, działają zgodnie z przeznaczeniem i spełniają oczekiwania użytkowników. Planowanie i przeprowadzanie testów na podstawie ryzyka jest kluczowym aspektem, koncentrującym się na identyfikacji i ograniczaniu ryzyka, takiego jak błędy funkcjonalności, awarie integracji, wady przypadków brzegowych, niespójności danych i niezgodność z wymaganiami.
Działania mogą obejmować między innymi:
- współpracę z interesariuszami w celu dostosowania testów do wymagań i celów biznesowych
- projektowanie i dostosowywanie przypadków testowych na podstawie wymagań, w tym różnych scenariuszy, wartości granicznych i przypadków brzegowych
- przygotowywanie danych i konfigurowanie środowisk do symulacji realistycznych przypadków użycia
- przeprowadzanie testów w celu sprawdzenia zgodności rzeczywistych wyników z oczekiwanymi rezultatami
- rejestrowanie usterek wraz ze szczegółowymi etapami ich odtwarzania, nadawanie im priorytetów i przekazywanie informacji zwrotnych w celu wprowadzenia ulepszeń
- analizowanie wyników w celu identyfikacji wzorców, oceny jakości i sugerowania ulepszeń systemu/testów
- promowanie podejścia shift-left poprzez integrację testów funkcjonalnych na wczesnym etapie cyklu życia w celu wczesnego wykrywania problemów
- przeprowadzanie i automatyzowanie testów, w tym testów regresji i testów dymnych, oraz zarządzanie nimi, w celu poprawy wydajności i pokrycia
- opracowywanie i utrzymywanie skalowalnych, niezawodnych zautomatyzowanych testów i struktur w celu walidacji krytycznych funkcji i zapewnienia ciągłej jakości
- zapewnienie zgodności ze standardami branżowymi, przepisami i uznanymi dobrymi praktykami.
Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.
Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością
Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:
- Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
- Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
- Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.
Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.
Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Testy funkcjonalne: Poziom 1
Wykonuje dane skrypty ręcznych testów funkcjonalnych pod nadzorem w celu weryfikacji podstawowych możliwości oprogramowania. Konfiguruje środowiska testowe, używa podstawowych zautomatyzowanych narzędzi do weryfikacji funkcjonalności, rejestruje wyniki i zgłasza problemy.
Testy funkcjonalne: Poziom 2
Pomaga w projektowaniu funkcjonalnych przypadków testowych i tworzeniu skryptów testowych. Wspiera przygotowanie danych testowych do testów funkcjonalnych pod nadzorem. Konfiguruje środowiska testowe w celu odzwierciedlenia realistycznych przypadków użycia. Wykonuje i rejestruje ręczne i zautomatyzowane testy funkcjonalne, analizując wyniki i raportując ustalenia, problemy i zagrożenia.
Testy funkcjonalne: Poziom 3
Projektuje szczegółowe przypadki i skrypty testów funkcjonalnych, obejmujące różne scenariusze i wartości graniczne. Aktywnie uczestniczy w przeglądach wymagań i projektów, udoskonalając plany testów na podstawie uzyskanych spostrzeżeń. Przeprowadza ustrukturyzowane testy eksploracyjne w celu zbadania i weryfikacji funkcjonalności. Przygotowuje dane testowe, konfiguruje środowiska i automatyzuje powtarzalne testy. Wykonuje testy, rejestruje defekty ze szczegółowymi informacjami i analizuje wyniki w celu oceny funkcjonalności systemu.
Testy funkcjonalne: Poziom 4
Wybiera odpowiednie podejścia do testowania funkcjonalnego, biorąc pod uwagę ryzyko, krytyczność i złożoność. Opracowuje, automatyzuje i wykonuje kompleksowe plany i przypadki testowe. Konfiguruje środowiska w celu odzwierciedlenia rzeczywistego użytkowania, współpracuje z interesariuszami w celu udoskonalenia wymagań i zarządza skalowalnymi zautomatyzowanymi ramami testowymi. Identyfikuje i łagodzi ryzyko podczas testowania, zapewnia szczegółową analizę i raporty dotyczące działań i wyników testów funkcjonalnych, w tym pracy wykonanej przez innych.
Testy funkcjonalne: Poziom 5
Kieruje testami funkcjonalnymi na wszystkich etapach rozwoju, zapewniając zgodność z wymaganiami funkcjonalnymi i koncentrując się na priorytetyzacji opartej na ryzyku. Udziela autorytatywnych porad w zakresie metod, narzędzi i ram testowania. Monitoruje i poprawia pokrycie testami, współpracuje z zespołami w celu sprostania wyzwaniom i zapewnia zgodność ze standardami. Kieruje działaniami mającymi na celu poprawę wydajności i niezawodności testów funkcjonalnych. Identyfikuje ulepszenia i wnosi wkład w organizacyjne zasady, standardy i wytyczne dotyczące testowania funkcjonalnego.
Testy funkcjonalne: Poziom 6
Opracowuje polityki organizacyjne, standardy i wytyczne dotyczące testowania funkcjonalnego, zapewniając ich zgodność ze strategią biznesową i podejściem opartym na ryzyku. Planuje i prowadzi złożone inicjatywy testowe, zapewniając zgodność z celami strategicznymi i stosując podejście oparte na ryzyku. Zarządza ryzykiem i możliwościami, koordynuje z innymi działaniami testowymi i napędza poprawę możliwości testowania funkcjonalnego. Promuje kulturę jakości w testach funkcjonalnych, dążąc do przestrzegania standardów organizacyjnych i proaktywnego ograniczania ryzyka.