Globalne ramy umiejętności i kompetencji w cyfrowym świecie

Rozwój animacji ADEV

Projektowanie i rozwój animowanych i interaktywnych systemów, takich jak gry, symulacje i środowiska wirtualne.

Uwagi zawierające wskazówki

Rozwój animacji umożliwia tworzenie wizualnie angażujących i interaktywnych doświadczeń dla różnych branż, takich jak gry, szkolenia, badania naukowe i inżynieria, a także aplikacje rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.

Komponenty systemów animacji obejmują silnik gry lub framework, zasoby wizualne (modele 3D, grafiki 2D, animacje), zasoby audio, interfejs użytkownika i komponenty doświadczenia użytkownika, logikę gry, dane i pliki konfiguracyjne, narzędzia i potoki, dokumentację i dokumenty projektowe.

Działania mogą obejmować między innymi:

  • stosowanie technik animacji, w tym animowania według klatek kluczowych, przechwytywania ruchu, animacji proceduralnej i animacji szkieletowej
  • korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania do riggingu, skinningu i edycji animacji
  • tworzenie i integrowanie animacji z systemami interaktywnymi
  • zapewnienie integracji animacji z logiką gry, fizyką i systemami sztucznej inteligencji
  • optymalizacja animacji pod kątem wydajności oraz przestrzeganie standardów spójności i jakości.

Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.

Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością

Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...

Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:

  • Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
  • Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
  • Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.

Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.

Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność

2 3 4 5 6

Rozwój animacji: Poziom 2

Poziom 2 – Pomoc: Istota poziomu: zapewnia pomoc innym, pracuje pod rutynowym nadzorem i wykorzystuje swoją dyskrecję do rozwiązywania rutynowych problemów. Aktywnie uczy się poprzez szkolenia i doświadczenia w miejscu pracy.

Pomaga w tworzeniu podstawowych elementów wizualnych i dźwiękowych animacji pod rutynowym nadzorem. Postępuje zgodnie z ustalonymi procedurami i wytycznymi oraz przyczynia się do rozwoju prostych animacji przy użyciu standardowych narzędzi. Pomaga tworzyć i utrzymywać dokumentację.

Rozwój animacji: Poziom 3

Poziom 3 – Stosowanie: Istota poziomu: wykonuje zróżnicowane zadania, czasami złożone i nierutynowe, przy użyciu standardowych metod i procedur. Pracuje pod ogólnym kierownictwem, wykazuje się samodzielnością, zarządza własną pracą i dotrzymuje terminów. Proaktywnie rozwija swoje umiejętności i wpływ w miejscu pracy.

Tworzy komponenty wizualne i dźwiękowe przy użyciu oprogramowania do animacji. Wykorzystuje narzędzia projektowe do tworzenia szybkich prototypów systemów interaktywnych i interfejsów użytkownika. Wykorzystuje narzędzia do projektowania wizualnego i techniki modelowania organicznego do tworzenia i animowania wirtualnych postaci w ramach projektu gry lub systemu.

Rozwój animacji: Poziom 4

Poziom 4 – Umożliwianie: Istota poziomu: wykonuje różnorodne złożone działania, pomaga i doradza innym, w razie konieczności deleguje zadania, pracuje samodzielnie pod ogólnym kierownictwem oraz stosuje specjalistyczną wiedzę podczas realizacji celów zespołu.

Tworzy komponenty wizualne i dźwiękowe oraz integruje je ze strukturą systemu. Wykorzystuje narzędzia projektowe do tworzenia szybkich prototypów i oceny wykonalności koncepcji projektowych systemów interaktywnych i interfejsów użytkownika. Wykorzystuje złożone narzędzia projektowania wizualnego i techniki modelowania organicznego do tworzenia i animowania wirtualnych postaci w ramach projektu gry lub systemu.

Rozwój animacji: Poziom 5

Poziom 5 – Zapewnianie, doradzanie: Istota poziomu: zapewnia autorytatywne wytyczne w swojej dziedzinie i pracuje w ramach ogólnych wytycznych. Odpowiada za dostarczanie istotnych wyników pracy, od analizy przez wykonanie po ocenę.

Zarządza iteracjami projektowania poziomów i opowiadania historii, dokumentując ogólny przepływ i architekturę gry lub podobnego systemu. Rozwija struktury koncepcyjne w plany projektowe w celu tworzenia struktur wysokiego poziomu i architektur uruchomieniowych dla stron internetowych i środowisk wirtualnych. Nadzoruje integrację animacji z logiką gry, fizyką i systemami sztucznej inteligencji.

Rozwój animacji: Poziom 6

Poziom 6 – Inicjowanie, wpływ: Istota poziomu: ma znaczący wpływ na organizację, podejmuje decyzje wysokiego szczebla, opracowuje zasady, demonstruje przywództwo, promuje współpracę organizacyjną i przyjmuje na siebie odpowiedzialność w kluczowych obszarach.

Zapewnia ogólny kreatywny kierunek w koncepcji i projektowaniu produktów animowanych, takich jak gry i symulacje. Ustanawia strategie rozwoju animacji, rurociągi i procesy zapewniania jakości. Dostosowuje lub rozwija nowe metody i możliwości organizacyjne oraz kieruje przyjęciem i przestrzeganiem zasad i standardów.