Globalne ramy umiejętności i kompetencji w cyfrowym świecie

Poziomy odpowiedzialności

W niniejszej części opisano atrybuty ogólne charakteryzujące siedem poziomów odpowiedzialności i rozliczalności SFIA. Dzięki jasnej strukturze tej części definicje umiejętności zawodowych umożliwiają ich odróżnienie i są dostosowane do poszczególnych poziomów odpowiedzialności, czytelnie obrazując etapy przechodzenia z jednego poziomu na kolejny.


Moc poziomów odpowiedzialności

Siedem poziomów odpowiedzialności SFIA nie tylko wspiera rozwój kariery, ale także stanowi podstawę do mapowania innych ram i struktur organizacyjnych do ram SFIA. Atrybuty ogólne sprawiają, że poziomy te mogą stanowić podstawę dla kluczowych kompetencji, struktur mapowania i etapów rozwoju kariery.

  • Organizacje mogą łączyć swoje istniejące kluczowe kompetencje lub wartości z umiejętnościami zawodowymi SFIA, korzystając z przejrzystości i struktury poziomów SFIA.
  • Przedsiębiorstwa, organizacje zawodowe oraz stowarzyszenia handlowe, które chcą zmapować własne struktury na SFIA, mogą wykorzystać poziomy odpowiedzialności zdefiniowane przez atrybuty ogólne jako podstawę do takich mapowań.

Uniwersalne zastosowanie

Chociaż struktura SFIA została pierwotnie stworzona z myślą o społeczności branży cyfrowej, IT i inżynierii oprogramowania, opisane w niej umiejętności zawodowe nie ograniczają się jedynie do tych dziedzin. Dzięki jej uniwersalnemu zastosowaniu można ją rozszerzyć na różne zawody techniczne i wymagające dużej wiedzy. Poziomy odpowiedzialności SFIA ułatwiają integrację różnych zawodów, zapewniając wspólną podstawę do mapowania ram SFIA lub dostosowania struktury organizacji do ram SFIA.

Poziom 1 – Zgodne postępowanie

Istota poziomu: wykonuje rutynowe zadania pod ścisłym nadzorem, postępuje zgodnie z instrukcjami i wymaga wskazówek, aby ukończyć swoją pracę. Jest w stanie przyswoić i stosować podstawowe umiejętności i wiedzę.

Poziom 2 – Pomoc

Istota poziomu: zapewnia pomoc innym, pracuje pod rutynowym nadzorem i wykorzystuje swoją dyskrecję do rozwiązywania rutynowych problemów. Aktywnie uczy się poprzez szkolenia i doświadczenia w miejscu pracy.

Poziom 3 – Stosowanie

Istota poziomu: wykonuje zróżnicowane zadania, czasami złożone i nierutynowe, przy użyciu standardowych metod i procedur. Pracuje pod ogólnym kierownictwem, wykazuje się samodzielnością, zarządza własną pracą i dotrzymuje terminów. Proaktywnie rozwija swoje umiejętności i wpływ w miejscu pracy.

Poziom 4 – Umożliwianie

Istota poziomu: wykonuje różnorodne złożone działania, pomaga i doradza innym, w razie konieczności deleguje zadania, pracuje samodzielnie pod ogólnym kierownictwem oraz stosuje specjalistyczną wiedzę podczas realizacji celów zespołu.

Poziom 6 – Inicjowanie, wpływ

Istota poziomu: ma znaczący wpływ na organizację, podejmuje decyzje wysokiego szczebla, opracowuje zasady, demonstruje przywództwo, promuje współpracę organizacyjną i przyjmuje na siebie odpowiedzialność w kluczowych obszarach.