Zapewnienie bezpieczeństwa informacji INAS Beta
(unchanged)
Ochrona przed ryzykiem związanym z wykorzystaniem, przechowywaniem i przekazywaniem danych i systemów informatycznych oraz zarządzanie tym ryzykiem.
Polskie tłumaczenie SFIA 9: Wersja Beta
SFIA 9 w języku angielskim jest już dostępna.
- To jest wersja beta SFIA 9 w języku polskim.
-
Stworzyliśmy ją za pomocą platformy Phrase Localization Platform, łącząc:
- Przetłumaczoną zawartość z SFIA 8
- Wkład od 7 wiodących dostawców tłumaczeń maszynowych
- Zaktualizujemy to tłumaczenie po przeglądzie i kontroli jakości.
- Prosimy o kontakt, jeśli zauważą Państwo jakiekolwiek błędy lub mają pytania.
Uwaga: Chociaż tłumaczenie maszynowe pomaga w tworzeniu wstępnych wersji, profesjonalna weryfikacja zapewnia dokładność i język odpowiedni do kontekstu.
Uwagi zawierające wskazówki
(modified)
Działania obejmują między innymi:
- zarządzanie ryzykiem w sposób pragmatyczny i oszczędny, aby zapewnić zaufanie zainteresowanych stron
- formalną certyfikację i akredytację systemu
- ocena skuteczności kontroli kryptograficznych
- ocenę techniczną i ocenę w celu określenia skuteczności kontroli.
Informacje i dane są zazwyczaj chronione zgodnie z pięcioma zasadami:
- dostępność – zapewnienie, że upoważnieni użytkownicy mogą łatwo uzyskać dostęp do potrzebnych im informacji
- integralność – ochrona informacji przed nieuprawnioną modyfikacją, wyszukiwaniem lub usuwaniem
- autentyczność – walidacja tożsamości użytkowników i urządzeń
- poufność – ograniczenie dostępu tylko do upoważnionych użytkowników
- niezaprzeczalność – zapobieganie ewentualnemu zaprzeczeniu, że dana czynność miała miejsce, poprzez zapewnienie, że dane są zgodne z ich pochodzeniem.
Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.
Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością
Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.
Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:
- Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
- Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
- Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
- Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.
Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.
Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Poziom 1
Zapewnienie bezpieczeństwa informacji: Poziom 2
(new)
Pomaga w działaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa informacji pod rutynowym nadzorem. Pomaga w przeprowadzaniu podstawowych ocen ryzyka i wspiera wdrażanie środków zapewnienia bezpieczeństwa informacji. Pomaga w prowadzeniu rejestrów i dokumentacji związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa informacji.
Zapewnienie bezpieczeństwa informacji: Poziom 3
(unchanged)
Stosuje standardowe podejścia do technicznej oceny systemów informatycznych pod kątem polityk zapewnienia bezpieczeństwa informacji i celów biznesowych. Podejmuje rutynowe decyzje dotyczące akredytacji. Rozpoznaje decyzje, które wykraczają poza własny zakres i poziom odpowiedzialności i odpowiednio je eskaluje. Przegląda i przeprowadza oceny ryzyka oraz plany łagodzenia ryzyka. Identyfikuje typowe wskaźniki ryzyka i wyjaśnia środki zapobiegawcze. Utrzymuje integralność zapisów w celu wspierania i uzasadniania decyzji.
Zapewnienie bezpieczeństwa informacji: Poziom 4
(unchanged)
Przeprowadza oceny techniczne i/lub akredytację złożonych systemów informacyjnych lub systemów o podwyższonym ryzyku. Określa środki ograniczania ryzyka wymagane jako uzupełnienie standardowych środków stosowanych w organizacji lub w danej dziedzinie. Wyznacza wymóg przedstawienia dowodów akredytacji przez partnerów realizujących projekt i informuje udziałowców o wymogach akredytacyjnych. Uczestniczy w planowaniu i organizacji działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i akredytacją informacji. Przyczynia się do rozwoju i wdrażania procesów zapewnienia bezpieczeństwa informacji.
Zapewnienie bezpieczeństwa informacji: Poziom 5
(unchanged)
Interpretuje polityki zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony informacji i stosuje je w zarządzaniu ryzykiem. Zapewnia porady i wskazówki w celu zapewnienia przyjmowania i zgodności z architekturami, strategiami, zasadami, standardami i wytycznymi bezpieczeństwa informacji. Planuje, organizuje i przeprowadza proces zapewniania bezpieczeństwa i akredytacji informacji w złożonych dziedzinach, obszarach wielofunkcyjnych oraz w całym łańcuchu dostaw. Przyczynia się do rozwoju polityk, standardów i wytycznych.
Zapewnienie bezpieczeństwa informacji: Poziom 6
(unchanged)
Rozwija politykę, standardy i wytyczne zapewnienia bezpieczeństwa informacji korporacyjnych. Przyczynia się do rozwoju strategii organizacyjnych dotyczących rozwijającego się ryzyka biznesowego oraz wymagań dotyczących kontroli informacji. Kieruje wdrożeniem i zgodnością z zasadami. Zapewnia stosowanie zasad architekturalnych, definiowanie wymagań oraz stosowanie rygorystycznych testów bezpieczeństwa. Zapewnia, że procesy akredytacyjne wspierają i umożliwiają realizację celów organizacyjnych. Monitoruje trendy środowiskowe i rynkowe oraz ocenia każdy wpływ na strategie organizacyjne, ryzyko i korzyści.
Zapewnienie bezpieczeństwa informacji: Poziom 7
(unchanged)
Kieruje tworzeniem i przeglądem strategii zapewnienia bezpieczeństwa informacji przedsiębiorstwa, aby wspierać strategiczne wymagania firmy. Zapewnia zgodność między strategiami biznesowymi i zapewnieniem bezpieczeństwa informacji poprzez wyznaczanie strategii, zasad, standardów i praktyk. Kieruje oferowaniem doświadczenia, porad i wytycznych z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa informacji w ramach wszystkich informacji danej organizacji oraz systemów informatycznych.