Globalne ramy umiejętności i kompetencji w cyfrowym świecie

Projektowanie oprogramowania SWDN Beta

(modified)

Architektura i projektowanie oprogramowania w celu spełnienia określonych wymagań, zapewniając zgodność z ustalonymi standardami i zasadami.

Polskie tłumaczenie SFIA 9: Wersja Beta

SFIA 9 w języku angielskim jest już dostępna.

  • To jest wersja beta SFIA 9 w języku polskim.
  • Stworzyliśmy ją za pomocą platformy Phrase Localization Platform, łącząc:
    • Przetłumaczoną zawartość z SFIA 8
    • Wkład od 7 wiodących dostawców tłumaczeń maszynowych
  • Zaktualizujemy to tłumaczenie po przeglądzie i kontroli jakości.
  • Prosimy o kontakt, jeśli zauważą Państwo jakiekolwiek błędy lub mają pytania.

Uwaga: Chociaż tłumaczenie maszynowe pomaga w tworzeniu wstępnych wersji, profesjonalna weryfikacja zapewnia dokładność i język odpowiedni do kontekstu.

Uwagi zawierające wskazówki

(modified)

Działania mogą obejmować między innymi:

  • projektowanie aplikacji oprogramowania, komponentów, interfejsów i związanych z nimi cech (w tym bezpieczeństwa)
  • projektowanie pod kątem skalowalności, wydajności, odporności, bezpieczeństwa i prywatności od samego początku, dostosowane do przetwarzania w chmurze, systemów rozproszonych i ochrony danych
  • stosowanie koncepcji projektowych, wzorców, technik modelowania i stylów architektonicznych, takich jak mikrousługi, projektowanie bezserwerowe i oparte na domenie, w celu opracowania projektów i architektur oprogramowania, które służą jako podstawa do budowy i weryfikacji oprogramowania
  • ocenę alternatywnych rozwiązań i kompromisów w celu ułatwienia podejmowania decyzji projektowych
  • uwzględnienie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych, takich jak środowisko docelowe, wydajność, bezpieczeństwo, skalowalność i integracja z istniejącymi systemami
  • przyjmowanie i dostosowywanie modeli, narzędzi i technik projektowania oprogramowania w oparciu o kontekst pracy, w tym współczesne praktyki, takie jak architektury natywne dla chmury, przetwarzanie brzegowe, systemy cyberfizyczne oraz zwinne i iteracyjne praktyki projektowe
  • opracowywanie prototypów/symulacji w celu umożliwienia świadomego podejmowania decyzji

W przeciwieństwie do programowania i projektowania na poziomie kodu, ta umiejętność koncentruje się na projektowaniu wyższego poziomu, zajmując się architekturą i rozważaniami dotyczącymi całego systemu.

Zrozumienie poziomów odpowiedzialności związanych z tą umiejętnością

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Konkretne zadania i obowiązki nie są zdefiniowane, ponieważ umiejętność wymaga wyższego poziomu autonomii, wpływu i złożoności w podejmowaniu decyzji, niż zwykle oczekuje się na tych poziomach. Możesz użyć stwierdzeń esencji, aby zrozumieć ogólne obowiązki związane z tymi poziomami.
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Obowiązki i odpowiedzialność nie są zdefiniowane, ponieważ te wyższe poziomy obejmują strategiczne przywództwo i szerszy wpływ organizacyjny, który wykracza poza zakres tej konkretnej umiejętności. Zapoznaj się z esencjonalnymi stwierdzeniami.

Rozwijanie umiejętności i wykazywanie się obowiązkami związanymi z tą umiejętnością

Zdefiniowane poziomy pokazują stopniowy postęp w umiejętnościach i odpowiedzialności.

Tam, gdzie niższe poziomy nie są zdefiniowane...

Możesz rozwijać swoją wiedzę i wspierać innych, którzy są odpowiedzialni w tym obszarze poprzez:

  • Poznanie kluczowych pojęć i zasad związanych z tą umiejętnością i jej wpływem na Twoją rolę
  • Wykonywanie powiązanych umiejętności (zobacz powiązane umiejętności SFIA)
  • Wspieranie innych, którzy wykonują zadania i działania na wyższym poziomie
Tam, gdzie wyższe poziomy nie są zdefiniowane...
  • Możesz się rozwijać, rozwijając powiązane umiejętności, które są lepiej dostosowane do wyższych poziomów przywództwa organizacyjnego.

Pokaż/ukryj dodatkowe opisy i poziomy.

Poziom odpowiedzialności za tę umiejętność

2 3 4 5 6

Projektowanie oprogramowania: Poziom 2

Poziom 2 – Pomoc: Istota poziomu: Zapewnia pomoc innym, pracuje pod rutynowym nadzorem i wykorzystuje swoją dyskrecję do rozwiązywania rutynowych problemów. Aktywnie uczy się poprzez szkolenia i doświadczenia w miejscu pracy.

(modified)

Tworzy i dokumentuje szczegółowe projekty prostych aplikacji lub komponentów oprogramowania. Stosuje uzgodnione techniki modelowania, standardy, wzorce i narzędzia. Przyczynia się do projektowania komponentów większych systemów oprogramowania, zapewniając zgodność z ogólnymi wymaganiami projektowymi, w tym bezpieczeństwa. Dokonuje przeglądu własnej pracy.

Projektowanie oprogramowania: Poziom 3

Poziom 3 – Stosowanie: Istota poziomu: Wykonuje zróżnicowane zadania, czasami złożone i nierutynowe, przy użyciu standardowych metod i procedur. Pracuje pod ogólnym kierownictwem, zachowuje dyskrecję i zarządza własną pracą w ramach terminów. Proaktywnie zwiększa umiejętności i wpływ w miejscu pracy.

(modified)

Podejmuje się kompletnego projektowania umiarkowanie złożonych aplikacji lub komponentów oprogramowania. Stosuje uzgodnione standardy, wytyczne, wzorce i narzędzia. Pomaga jako część zespołu w projektowaniu komponentów większych systemów oprogramowania. Określa interfejsy użytkownika i/lub systemu. Tworzy wiele widoków projektowych w celu uwzględnienia obaw różnych interesariuszy oraz obsługi wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki, w tym bezpieczeństwo. Pomaga w ocenie opcji i kompromisów. Współpracuje przy przeglądach pracy z innymi osobami.

Projektowanie oprogramowania: Poziom 4

Poziom 4 – Umożliwianie: Istota poziomu: Wykonuje różnorodne złożone działania, wspiera i prowadzi innych, deleguje zadania, gdy jest to właściwe, pracuje autonomicznie pod ogólnym kierownictwem i wnosi wiedzę specjalistyczną do realizacji celów zespołu.

(modified)

Projektuje i tworzy złożone aplikacje, komponenty i moduły oprogramowania. Stosuje odpowiednie techniki modelowania zgodnie z ustalonymi standardami projektowania oprogramowania, wytycznymi, wzorcami i metodologiami. Tworzy i komunikuje wiele widoków projektowych w celu uwzględnienia obaw interesariuszy i spełnienia zarówno wymagań funkcjonalnych, jak i niefunkcjonalnych, w tym bezpieczeństwa. Identyfikuje, ocenia i rekomenduje alternatywne rozwiązania projektowe i kompromisy. Modeluje, symuluje lub prototypuje proponowane zachowania oprogramowania w celu uzyskania zgody interesariuszy i ułatwienia skutecznej budowy oprogramowania. Przegląda, weryfikuje i ulepsza własne projekty zgodnie ze specyfikacjami i prowadzi przeglądy projektów innych osób.

Projektowanie oprogramowania: Poziom 5

Poziom 5 – Zapewnianie, doradzanie: Istota poziomu: Zapewnia autorytatywne wytyczne w swojej dziedzinie i pracuje pod szerokim kierownictwem. Odpowiada za dostarczanie znaczących wyników pracy, od analizy przez wykonanie po ocenę.

(unchanged)

Określa i projektuje duże lub złożone aplikacje, elementy i moduły oprogramowania. Przyjmuje i dostosowuje metody, narzędzia i techniki projektowania oprogramowania. Przeprowadza analizę wpływu na główne opcje projektowania, dokonuje zaleceń, ocenia powiązane ryzyko i zarządza nim. Określa prototypy/symulacje w celu umożliwienia podejmowania doinformowanych decyzji. Ocenia projekty oprogramowania innych osób i wskazuje działania naprawcze. Zapewnia, że projekt oprogramowania równoważy wymagania funkcjonalne, dotyczące jakości, bezpieczeństwa i zarządzania systemami. Przyczynia się do rozwoju polityk i standardów projektowania oprogramowania i architektury organizacyjnej.

Projektowanie oprogramowania: Poziom 6

Poziom 6 – Inicjowanie, wpływ: Istota poziomu: Ma znaczący wpływ na organizację, podejmuje decyzje na wysokim szczeblu, kształtuje politykę, demonstruje przywództwo, promuje współpracę organizacyjną i przyjmuje odpowiedzialność w kluczowych obszarach.

(modified)

Kieruje wyborem i rozwojem metod, narzędzi i technik projektowania oprogramowania i architektury. Definiuje i utrzymuje zasady architektoniczne, wzorce i ramy w celu kierowania projektowaniem i rozwojem oprogramowania w całej organizacji. Zapewnia przestrzeganie strategii technicznych i architektur systemów (w tym bezpieczeństwa).